İlişki, Aile ve Evlilik Danışmanlığı

İlişki, Aile ve Evlilik Danışmanlığı

Ailelerin, çiftlerin veya boşanma sürecindeki kişilerin karşılaştıkları sorunları çözmelerine yönelik olarak psikolojik danışmanlık hizmeti verilir. Her aile veya çift yaşamlarının belli dönemlerinde sıkıntılı zamanlar geçirip , desteğe ihtiyaç duyabilir Devamını Oku »

Depresyon

Depresyon

Yine de belirtmek gerekirki her insanın hayatının belirli dönemlerinde bu tür sıkıntılarının olabileceği unutulmamalıdır. Ama başa çıkmakta zorlanıldığı durumlarda bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Devamını Oku »

Bireysel Danışmanlık

Bireysel Danışmanlık

Danışmanlık süreci net hedeflerle başlar. Uzman ile danışan arasında sözlü bir anlaşma yapılır. Bu anlaşma danışmanlık sürecinin hangi sorunları çözmek ve her iki tarafında bu profesyonel ilişkide nasıl rol oynayacağı ile ilgilidir. Devamını Oku »

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Dikkat eksikliği belirli bir konuya odaklanamama ve dikkat dağınıklığıyla kendini gösteren bir bozukluktur. Devamını Oku »

 

MAKALELER

  • EVLİLİK VE İLİŞKİ DANIŞMANLIĞININ HEDEFLERİ NELERDİR? Evlilik kavramının ne olduğu kültürden kültüre farklılıklar içermesine rağmen genel olarak aile ” belirli sorumlulukları yüklenmiş, birbirine doğum, evlilik ve Read More »
  • ÇOCUKLA OYUN TERAPİSİ Oyun Terapisi 3-11 yaş arası çocuklarda uygulanan bilinç dışı korku ve kaygılarını, bastırılmış isteklerini açığa çıkarmak ve davranış problemlerini gidermek ve nedenlerini anlamak Read More »
  • İLİŞKİ VE EVLİLİK DANIŞMANLIĞI Ailelerin, çiftlerin veya boşanma sürecindeki kişilerin karşılaştıkları sorunları çözmelerine yönelik olarak psikolojik danışmanlık hizmeti verilir. Her aile veya çift yaşamlarının belli dönemlerinde Read More »
  • AİLE DANIŞMANLIĞI Problemi tanımlama, çözüm önerileri getirme,iletişim becerileri sağlama, değişim yaratma ve aile kaynaklarını kullanarak yapılan etkin ve uygulamaya dönük bir terapi / danışmanlık biçimidir. Aile Read More »
  • Aile üyeleri ve çiftlerin arasındaki problem ve anlaşmazlıklara yönelik, değişim ve gelişimi sağlamak amacıyla, aile üyeleri ve çiftlerin arasındaki ilişkilerin konu edildiği bir psikoterapi dalıdır. Aile Read More »
  • DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) NEDİR? Hiperaktivite Dikkat eksikliği belirli bir konuya odaklanamama ve dikkat dağınıklığıyla kendini gösteren bir bozukluktur. Hiperaktivite aşırı hareketlilik, kıpır kıpır Read More »
  • Tuvalet eğitiminde yaşanan sorunlar Tuvalet eğitimini doğal bir süreç gibi görüp, çözülmesi gereken bir sorun gibi görmemek sürecin başlangıcında ilk ve en önemli atılması gereken adımdır. Read More »
  • Neden yakınlaşırız ? Diğer insanlarla yakınlaşma ve birlikte olma isteği güçlü ve temel bir ihtiyaçtır. İlişki kurmamızın ve sürdürmeye çalışmamızın, kaybetme durumunda ise olumsuz etkilenmemizin temelnde Read More »
  • ilişkilerde yaşanan iletişim problemleri İlişki içerisinde yaşanan problemlerin birçok nedeni vardır. İletişim bunlar içerisinde tek neden değil fakat problemlerin çözülememesinde ve sürmesinde önemli bir yere sahiptir. Read More »
  • Evlilikle ilgili yanlış beklentiler Evlilikle ilgili kararlarımızı verirken bizi en çok yanıltan şey karşımızdaki insanı görmek istediğimiz şekilde görmemizdir. Bizim gördüğümüzle, karşımızdaki kişinin kendinde gördüğü şey Read More »
  • DÜŞÜNCE BİÇİMİMİZİN DUYGULARIMIZA ETKİSİ İnsan olarak bizler aynı dünyada benzer durumları yaşayarak içselleştiriyoruz. Bu yaşanmışlıkları kendi değerlendirme sistemimizden süzdükten sonra da bu yaşantılara yönelik yargılara varıyoruz. Read More »
  • Çocukluk Dönemi Korkuları Korkular çocuklarda çok sık gözlenen durumlardır. Doğumdan itibaren gözlenebilir. Yeni doğan bir bebek genellikle yüksek sesten, ani yaklaşan görüntülerden korkar. 7-8 aydan sonra Read More »
  • ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ Tuvalet eğitimi annelerin en çok zorlandığı dönemlerden biridir. Ne zaman olması gerektiği ve bu dönemde nasıl davranılması gerektiği konusunda farklı düşünce ve yaklaşımların Read More »
  • ANKSİYETE BOZUKLUKLARI Anksiyete terimi yaygın olarak kullanılmasına rağmen belirli özellikleri ve farklı durumları içeren bir terimdir. Bazen geçici olarak yaşadığımız, bazen de daha yakından bizi takip Read More »
  • OBSESİF KOMPULSİF ( TAKINTI) BOZUKLUĞU   Obsesif kompulsif bozukluk anksiyete türü bir rahatsızlıktır. tekrarlanan davranış ve düşünce örüntüsüne sahip yaşayan insanların günlük aktivitelerini  zorlaştırıp hayatını olumsuz Read More »
  • Dikkat eksikliği belirli bir konuya odaklanamama ve dikkat dağınıklığıyla kendini gösteren bir bozukluktur. Hiperaktivite aşırı hareketlilik, kıpır kıpır olma ve yerinde duramama şeklinde kendini gösterir. Dürtüsellik Read More »
  • AİLE VE ÇİFT DANIŞMANLIĞI NEDİR? Aile üyeleri ve çiftlerin arasındaki problem ve anlaşmazlıklara yönelik, değişim ve gelişimi sağlamak amacıyla, aile üyeleri ve çiftlerin arasındaki ilişkilerin konu Read More »
  • SOSYAL FOBİ ( ÇEKİNGENLİK) Sosyal fobi,  kişinin sosyal durum ve ilişkilerde yoğun olarak kaygı ve gerginlik yaşadığı bir anksiyete bozukluğudur. Diğerleri tarafından eleştirilme, yargılanma, izlenme ve Read More »
  • Aile ve Çift Terapisi Nedir? Problemi tanımlama, çözüm önerileri getirme,iletişim becerileri sağlama, değişim yaratma ve aile kaynaklarını kullanarak yapılan etkin ve uygulamaya dönük bir terapi / Read More »
  • DEPRESYON Depresyon  gündelik yaşamda çok kullanılmasına rağmen zaman zaman yaşadığımız gündelik üzüntü ve moral bozukluğundan tamamen farklı bir durumdur. Bazı durumlarda kendimizi çok mutsuz, üzgün ve Read More »
  • Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere diğer psikiyatrik ve bazı fiziksel  hastalıklarda da görülebilen yoğun endişe, korku ve kaygıyla seyreder. nöbetler halinde gelir ve süresi Read More »
  • obsesif kompulsif ( takıntı) bozuklugu Obsesif-kompulsif bozukluk anksiyete türü bir rahatsızlıktır.tekrarlanan davranış ve düşünce örüntüsüne sahip yaşayan insanların günlük aktivitelerini  zorlaştırıp hayatını olumsuz etkileyen bir bozukluktur. Read More »

Arşivler